Dokumentacja dla użytkowników

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

WebDesign, Usługi IT

Chcę mieć własną stronę w Internecie, czego potrzebuję?

Żeby posiadać własną stronę w Internecie, trzeba posiadać przynajmniej trzy rzeczy:

  • Przygotowaną stronę
  • Hosting, czyli serwer, który będzie przesyłał naszą stronę klientom
  • Domena

Przygotowanie strony

 Stronę można przygotować samemu korzystając na przykład z tego kursu, jednak przygotowanie sprawnie działającej strony dla nowicjusza będzie nie lada wyzwaniem. Można zlecić to zadanie nam zapominając o kolejnych sprawach jakie należy załatwić, by stać się rozpoznawalnym w sieci.

Hosting, czyli serwer, który będzie przesyłał naszą stronę klientom

Gdy już mamy wykonaną stronę, należy umieścić ją na jakimś serwerze widocznym w Internecie. Można samemu uruchomić taki serwer, jednak wiąże sie to z koniecznością zakupu łącz, które połącza nasz serwer ze światem, koniecznością zakupu samego serwera (lub serwerów), jak i wydzielenia dla niego pewnego miejsca, zapewnienie klimatyzacji, zasilania bezprzerwowego, nie wspominając już o konieczności posiadania personelu, który będzie tą całą maszynerię utrzymywał, lub konieczności płacenia firmom zewnętrznym za wykonanie takiej usługi.  Jak łatwo się domyśleć, nie są to koszty bagatelne. Twój serwer w najprostszym wypadku będzie obsługiwał także Twoją pocztę internetową.

Domena

Domena internetowa, to odpowiednik adresu bądź telefonu w świecie rzeczywistym - to znak, pod którym Internauci będą rozpoznawać Twoją firmę w sieci. Warto zadbać o to, by domena była związana jak najbardziej związana z prowadzoną przez nas działalnością bądź nazwą firmy, jeżeli jest ona już rozpoznawalna. ZnamiNet zajmie się za Ciebie wykupieniem i utrzymaniem domeny na swoich serwerach DNS. Wykupując domeny u podmiotów trzecich dbamy o to, byś został właścicielem domeny - w końcu to Twoja własność, Ty za nią płacisz i masz pełne prawo do dysponowania tym dobrem. Nawet jeżeli nie zdecydujesz się na nasze usługi, pamiętaj, by firma obsługująca Cię zarejestrowała domenę na Ciebie.

Promocja w sieci

Promocja w sieci w zależności od branży w jakiej działasz może rożnie wyglądać. W najprostszym przypadku polega ona na sprawieniu, by Twoja strona znalazła się jak najwyżej w wyszukiwarkach. Pomożemy Ci osiągnąć ten efekt.

Jak możemy Ci w tym wszystkim pomóc?

Możemy obsłużyć Cię od samego początku do końca, nasza oferta zawiera wszystkie usługi wymienione wyżej. Pamiętaj jednak, że nawet nie decydując się na współpracę z nami, te informacje są nadal aktualne. Praktyka pokazuje, że najtańszym i najbardziej wygodnym rozwiązaniem jest powierzenie obsługi w zakresie wizerunku sieciowego komuś, kto się na tym zna.

Czego jeszcze możesz się chcieć dowiedzieć?

Jak utworzyć dobre hasło? Czy w ogóle jest sens zastanawiać się nad hasłem? Co to znaczy "dobre hasło"?

Czy w ogóle jest sens się zastanawiać nad dobrym hasłem?

Oczywiście, że jest sens - po pierwsze chronimy nasze dane przed dostępem osób niepowołanych, po drugie - chronimy nasze zasoby (typu konta e-mail, konta w różnych systemach), które mogą być wykorzystane przez złych ludzi w niecnych celach, za co możemy potem ponosić odpowiedzialność.

Co to znaczy "dobre hasło"?

By to rozważać trzeba wiedzieć, że najpopularniejszą metodą łamania haseł jest metoda słownikowa, polegająca na sprawdzaniu kolejnych haseł ze słownika, tak więc na wstępie odpadają hasła banalne takie jak imiona, nazwy własne itp. Obecnie używane narzędzia do łamania haseł nie mają także problemów takimi trywialnymi hasłami ozdobionymi np. liczbą. Wypływa stąd taki wniosek, że hasło powinno mieć odpowiednią długość (im krótsze hasło tym mniej kombinacji) oraz stosować możliwie szeroki zakres znaków tj. małe i wielkie litery, cyfry, znaki specjalne, spację.

Z drugiej jednak strony dobre hasło powinno być łatwe do zapamiętania, w przeciwnym razie... zapiszemy je na kartce pozostawionej w widocznym miejscu, co w ogóle nie jest dopuszczalne z punktu widzenia bezpieczeństwa. Na pierwszy rzut oka, te 2 postulaty wydają się być sprzeczne, jak jednak zaraz zobaczymy da się je pogodzić.

Jak stworzyć dobre hasło?

Dobrą metodą jest użycie jakiegoś zdania, które będzie łatwe do zapamiętania i zastosowanie np. pierwszych liter z każdego słowa, przykładowo zdanie:

Wlazł kotek na płotek i mruga

da nam hasło:

Wknpim

hasło jest łatwe do zapamiętania, jednak nie jest ono dosyć bezpieczne - zawiera tylko litery. Sprobujmy zmienić wielkość co 2 litery, dodatkowo znaki które mają swoje odpowiedniki wśród cyfr zamieńmy na te cyfry:

WkNp1m

Dodatkowo, ponieważ to jest wers znanej piosenki, weźmy go w cudzysłów:

"WkNp1m"

W ten sposób powstaje 8 znakowe hasło, które ma już jako taką siłę. Pole dla wyobraźni jest praktycznie nieograniczone, dlatego proszę traktować ten tekst jedynie jako wskazówkę, w żadnym wypadku proszę nie używać tego konkretnego przykładu - bardzo prawdopodobne, że jako opublikowany materiał znajduje się on w hakerskich słownikach.

A może passphrase?

Jeżeli mamy pewność, że system do którego będziemy stosować nasze hasło umożliwia stosowanie bardzo długich haseł (jest to coraz bardziej powszechne), możemy użyć tzw. passphrase, czyli frazy, zdania bedącego kluczem dostępowym do naszych zasobów. Więcej rozważań na temat tej techniki znajdziesz w The passphrase FAQ.

Moja poczta z kont obsługiwanych przez ZnamiNet.pl nie dochodzi na konta obsługiwane przez Yahoo oraz Google, co mam zrobić?

Portale Yahoo oraz Google mają dosyć ostrą politykę antyspamową, jednym z jej składników jest weryfikacja DKIM. System pocztowy ZnamiNet.pl w tej chwili jest gotowy do podpisywania Państwa przesyłek zgodnie z wytycznymi tego systemu.

Ponieważ sposób działania systemu DKIM wymaga ingerencji w konfigurację Państwa domen(y) prosimy o kontakt z nami celem ustalenia szczegółów konfiguracji domeny.

Aby korzystać z podpisywania wiadomości DKIM po skonfigurowaniu domeny należy we właściwościach konta pocztowego na ZnamiNet.pl zmienić domyślny port SMTP 25 na port 587 (submission).

 

Wytyczne yahoo.com

Mój ISP blokuje port 25, co mam zrobić?

W związku z coraz większą ilością ruchu smtp generowanego przez wirusy Telekomunikacja Polska w ślad za innymi operatorami zmieniła standardowy port do obsługi ruchu pocztowego.

Informujemy, że system pocztowy ZnamiNet.pl jest dostosowany do tej zmiany, można używać portu 587 do wysyłania poczty. Dodatkową zaletą jest to, iż jest tam wymuszane szyfrowanie transmisji.

Zapomniane hasło w Windows 2000, XP, Vista

Co mam zrobić, jeżeli zapomniałem hasła do mojego konta?

Pół biedy, jeżeli znamy hasło administratora, można wtedy zalogować się do systemu używając konta administratora i zmienić hasło do każdego konta. Co jednak zrobić, jeżeli zapomnieliśmy hasła administratora? Sprawa wydaje się beznadziejna... Ale nie do końca z pomocą przychodzi nam narzędzie NT Password & Registry editor.

Aby skorzystać z narzędzia należy ściągnąć obraz, nagrać płytę lub dyskietkę, uruchomić (zbootować) z niej komputer, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami.

Pamiętaj, że autor (ani tym bardziej my) nie bierze odpowiedzialności za skutki wynikłe z nieprawidłowego używania i w ogóle używania tego programu, dlatego korzystając z niego upewnij się, że dokładnie wiesz co robisz.

Narzędzie dostępne jest w angielskiej wersji językowej i oparte jest o system operacyjny Linux.

Materiały multimedialne

WebDesign, Usługi IT