Nasze ostatnie projekty

Szkoła Podstawowa w Wielkiej Wsi

Kontakt Z nami

DZIAŁ TECHNICZNY

hosting, domeny, kontakt z administratorem

Bartosz Radwan
mobile: +48 512 044 262
e-mail: b.radwan@znaminet.pl

DESIGN

projekty stron, grafika, animacje flash

Marzena Radwan
mobile: +48 500 145 203
e-mail: m.radwan@znaminet.pl

Spam zużywa 33 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie.

2009.04.21 Źródło: Onet

Firma McAfee przedstawiła raport, z którego wynika, że rozsyłanie spamu zużywa 33 terawatogodziny energii elektrycznej rocznie.

Każdy mail ze spamem generuje 0,3 g dwutlenku węgla, na co składa się jego wysłanie i usunięcie. Przy szacowanej liczbie 62 bilionów niechcianych wiadomości, wysłanych w 2008 roku, daje to ponad 18,4 mln ton. Energia, potrzebna jednego roku do wysyłania i usuwania spamu, byłaby wystarczająca do zasilenia 2,4 mln mieszkań. Zdaniem McAfee filtry antyspamowe eliminują 75%  maili, ale dużo lepszy efekt daje likwidacja źródeł spamu.

ZnamiNet musi ponosić wymierne koszty celem utrzymania serwerów, które służą filtrowaniu spamu, serwery te także pobierają prąd, oraz wydzielają ciepło, które musi być odprowadzone z serwerowni przy użyciu klimatyzacji, która także pobiera prąd. Jak widać łańcuch zależności jest dosyć długi.

Starając się zwalczać spam, ZnamiNet prowadzi tzw. spamtrapy - specjalne adresy, które nie są używane do niczego innego, oprócz publikowania ich w internecie w celu umieszczenia ich na listach spamerów. Przesyłki otrzymywane na te adresy są traktowane w 100% jako spam, są one raportowane organizacjom zwalczającym spam, oraz są stosowane do uczenia filtrów antyspamowych. Z oczywistych powodów nie możemy ujawniać tutaj tych adresów, niemniej jednak są one regularnie publikowane w miejscach, które zapewniają, że znajdą się w bazach spamerów.